Masaže v nosečnosti kdaj ja in kdaj ne?
V času nosečnosti prihaja do ogromnih sprememb na telesu, telesni drži, poveča se pretoka v žilnem sistem, večja je možnost za problematike zatekanja nog itd.. Mnogo nosečnic se srečuje z mišično-kostnimi bolečinami, vrtoglavicami, glavoboli, problematiko zatekanja nog, problematiko krpalnih kanalov in še kakšna bi se lahko našla, ki je lahko kontrolirana in pri večini tudi rešljiva.
V tem blogu bi rada odgovorila na nekaj glavnih vprašanj, ki sem jih dobivala iz strani nosečnic.
Kdaj je treba povedati maserju, da smo noseči in ali se masaža nato prilagodi vsaki nosečnici posebej?
Za nosečnost je maserju potrebno povedati takoj, ko veste. Ne čakajte kot pri drugih na tisto pravilo 3 mesecev, saj se je že tako potrebno izogibati refleksnim točkam povezanih z rodili. Kar pa se tiče same masaže. Masažo za nosečnice ne izvaja na določenih predelih, ki bi lahko spodbudili prezgoden porod katere vam tudi predstavimo pred prvo masažo, da veste tudi same (refleksne točke). Pritisk in predel tretirana med masažo vedno prilagodimo glede na samo nosečnico in njene težave. Tako lahko pri nosečnici, kjer je njena glavna težava zatekanja nog izvajamo zgolj kombinacijo limfne drenaže in masaže nog, spet pri drugi, ki pa se srečuje z bolečinami v vratu, glavoboli in vrtoglavicami pa masiramo bolj hrbet, vrat, roke in obraz ter odkriva, kje točno nastaja glavna težava ter jih odpravljamo.
Kako lahko torej masaža pomaga v nosečnosti in na kak način se izvaja?
Masažo se dokler nosečnica lahko leži na trebuha izvaja normalno kasneje pa se prilagodi tako, da leži na boku. Masaža lahko pomaga pri vseh mišično-kostnih težavah (izvzeti so samo predeli, ki so povezani z refleksnimi točkami rodil), težavah z limfnim sistemom, stanju kože (tonusu) hkrati pa nosečnico in njenega otroka pomirja, kar hkrati prispeva tudi k boljšemu in kvalitetnejšemu spancu.
Kdaj je masaža sporna v nosečnosti?
Ko se nosečnica srečuje z rizično nosečnostjo in odsvetovano iz strani ginekologov.
Kaj pa menijo nosečke, ki so se čez celo nosečnost masirala pri nas?
V nadaljevanju pa si lahko preberete mnenje naše nosečke, ki se v prvi nosečnosti ni masirala v drugi pa se je odločila stvari vzeti v svoje roke in tokrat nosečnost izkusila drugače.
Ker sem imela 1.nosečnost res grozno izkušnjo z zatekanjem nog in bolečinami, sem se v drugi nosečnosti odločila za nosečniško masažo katero sem obiskovala celo nosečnost do zadnjega tedna pred porodom. V prvi nosečnosti sem bila noseča skozi zimo tokrat pa skozi poletje zato sem bila še toliko bolj zaskrbljena glede na prejšnje izkušnje kako bo v tistih zadnjih mesecih vendar moram reči, da je bilo popolnoma drugače, zatekanje pa zanemarljivo oziroma na prosto oko neopazno. V prvi nosečnosti sem imela tudi težave z mišičnimi krči, drugi nosečnosti pa je bil vse skupaj 1x hujši mišični krč. Kar pa se tiče samega hrbta sem imela samo 1 krat težavo z bolečino v išijalnem predelu, kot posledico vožnje z gumenjakom na morju, ki sva jo z Marušo takoj odpravili. Tudi sama sem bila na začetku skeptična zaradi masaže v nosečnosti saj se mi zdi, da med nosečnicami kroži nek strah okoli te teme vendar mi je Maruša z svojo strokovnostjo in znanjem na to temo vlila res zaupanje v to kar počne. Sam porod pa je tokrat potekal gladko in hitro hkrati pa bi rekla, da se mi zdi, da sem se veliko hitreje rehabilitirala. Z masažo sedaj nadaljujem tudi naprej, da čim bolj ohranjam stanje hrbtenice, ki je po porodu podvržena statični drži zaradi dojenja.
Nika Brulc mamica 1 mesečnemu fantku.
Kaj pa pravi znanost na masaže v nosečnosti?
Študija iz leta 2011 je dokazala, da je masažna terapija učinkovita med nosečnostjo. Ženske, ki so prakticirale masažno terapijo, so poročale o zmanjšani depresiji, anksioznosti ter bolečinah v nogah in hrbtu. Nivo kortizola se je zmanjšal, posledično pa se je zmanjšala prekomerna aktivnost ploda, stopnja nedonošenosti pa je bila nižja v skupini z masažo. V študiji porodne bolečine so ženske, ki so prejemale masažno terapijo, občutile občutno manj bolečine, njihov porod pa je bil v povprečju 3 ure krajši z manjšo potrebo po zdravilih. Povezavo do celotnega članka pa lahko najdete na koncu blog objave.
Kaj pa moje mnenje?
Moje mnenje je, da je škoda, da veliko nosečnic še vedno misli, da določene težave v nosečnosti (s tem mislim mišično-kostne, težave z limfnim sistemom itd.) so in da si jih ne da omili, saj temo ni tako. V nosečnosti se moramo zavedati, da je tokrat čas, da poskrbimo zase saj s tem skrbimo tudi za našega otroka, ki raste v nas. Če bomo me v bolečinah to posledično hitro vpliva na spanec, še večje bolečine in celotno razpoloženje hkrati pa tudi na otroka.
Članek naveden v blogu je vzet iz spletnega naslova: Pregnancy and labor massage - PMC (nih.gov)