Kako hormoni vplivajo na našo kožo?

Hormonsko stanje v telesu igra ključno vlogo pri videzu in zdravju naše kože, saj vpliva na proizvodno sebuma, regeneraciji kože in pigmentaciji. Eden glavnih motilcev hormonov, ki vplivajo na kožo so:

  1. Estrogen ima funkcijo spodbujanja kolagena, elastina in hialuronske kisline (pripomore k čvrstosti, elastičnosti in hidraciji kože), zmanjšuje proizvodno sebuma, kar lahko pomaga pri preprečevanju mastne kože in aken, spodbuja celično obnovo kože (vpliva na delovanje fibroblastovih celic), zaščiti pred oksidativnim stresom, vpliva na melanocitne celice (odraža se kot poenoten ten, v času nosečnosti, ko je le ta povišan pa lahko povzroča hiperpigmetiacijske melazme), vpliva na kapilare in mikrocirkulacijo.

hormonske spremembe estrogena se pogosto pojavljajo med menopavzo (zmanjšana raven), kar pa povzroči tanjšo, suho in manj elastično kožo, v času nosečnosti in pubertete.

2. Progesteron ima funkcijo, da vpliva na delovanje lojnic, kar lahko povzroči povečano proizvodno sebuma. To se lahko izrazi kot bolj mastna koža, zlasti je to pogosto vidno med menstrualnim ciklom.

hormonske spremembe progesterona: ob povečanem progesteronu v krvi (kar se pogosto zgodi med drugo polovico menstrualnega cikla), lahko pride do zamašitve por in nastanka aken.

3. Testosteron ima funkcijo spodbujanja delovanja lojnic in proizvodno sebuma. Pri prekomernem delovanju lahko povzroči mastno in aknasto kožo.

hormonske spremembe testosterona: višja raven testosterona najdemo v puberteti, sindromu policističnih jajčnih.

4. Kortizol (stresni hormon) v višjih količinah povzroči oslabljeno kožno pregrado, povzroča vnetja in poslabšuje kožna stanja - aken, ekcemov ali psoriaze. Prav tako lahko spodbuja razgradnjo kolagena in pospešuje staranje kože. V primeru dolgotrajne izpostavljenosti visokim ravnem kortizola ta lahko dodatno povzroči utrujenost in suho kožo.

5. Inzulinski rastni faktorji spodbujajo proizvodnjo sebuma in povečajo možnost težav z aknami. Njihova raven lahko zviša prehran z visokim glikemičnim indeksom (npr. sladkor, beli kruh).

6. Melatonin ki uravnava spanje, deluje oksidativno in pomaga pri zaščiti kože pred poškodbami zaradi uv sevanja, zmanjšanje pa vpliv tudi na utrujen videz kože.

7. Ščitnični hormoni vplivajo na presnovo kože. Pri zmanjšanem delovanju (hipotiroidizmu) je koža bolj suha, hladna in luskasta. Pri povečanem delovanju (hipertiroidizmu ) pa je koža bolj tanjša in občutljiva.

Hormonska nihanja se skozi naše življenje zgodijo velikokrat. Ženske smo nihanju podvržene večkrat kot moški. Sicer pa se večja glavna večja nihanja dogajajo med:

  1. Puberteto: povečana raven androgenih hormonov (testosterona),kar povzroča mastno kožo.

  2. Menstruacijo: nihanje med estrogenom in progesterolom lahko vodi do cikličnih sprememb, kot so akne pred mestruacijo.

  3. Nosečnostjo: estrogen in progesteron lahko povzročata povečane pigmentacije spremembe (melazme) ali akne.

  4. Menopavzo: padec estrogena povzroča tanjšanje kože, suhost in gube.

Naša koža je zato odraz notranjih in zunanjih dejavnikov zato, je pri reševanju težav vedno smiselno pogledati obe strani, saj lahko samo to prinese dolgotrajne rezultate. Hormone si je zato smiselno pregledati ob spremembah, ki se dogajajo ob pomočjo krvnih preiskav.

Previous
Previous

Microneedling skrivnost do gladke in mladostne kože

Next
Next

Reševanje izjemno mastne kože